Време читања: 4 минута
НА ВРХУ СРПСКЕ ЛИГЕ “ВОЈВОДИНА“ ХАЈДУК ИЗ ДИВОША, ЗА ВРАТ ДИШУ СЛОБОДА И СЛОГА, КАО НАГОВЕШТАЈ ЗАНИМЉИВЕ ПРОЛЕЋНЕ ЕТАПЕ

Разлика између првопласираног и зоне испадања у Српској лиги “Војводина“ износи десет бодова, као наговештај занимљивог пролећног дела. Новајлије су освежиле такмичење и запоселе три места на врху пирамиде.

Хајдук из Дивоша је приграбио јесење ловорике. Владимир Шпоња, шеф стручног штаба, предводио је тим до сјајног успеха, а окидач за одличне резултате у финишу јесењег дела био је пораз од Борца. Непланирани кикс у Шајкашу, код Дивошана је изазвао реакцију у виду серије од четири узастопне победе и завршног ремија са Подунавцем. Драгоцени су били тријумфи на Детелинари и у дербију са Слободом, оба пута минималцем без примљеног гола. Стефан Цвијић, издвојио се као кључна фигура, одиграо је јесен из снова и дао немерљив допринос искораку на лидерску позицију. Скоро све минуте, уписали су Александар Золнајић и Кристофер Нађ, док је Лазар Миловановић, иако везиста, одлично функционисао у штоперском тандему са Ратком Мандићем, који је једини одиграо свих 1350 минута.

Четири кола пре спуштања завесе на јесењу етапу, лидер је била Слобода, такође дебитант међу српсколигашима. Пораз у Дивошу, кумовао је да зимује као другопласирана, са најбољом одбрамбеном линијом. У Доњем Товарнику, поразе су избегли само Кабел и Железничар (оба пута 0:0), али у гостима су уписана три пораза. Милош Ђокић, шеф стручног штаба, има разлога за задовољство, јер је његов тим многима представљао камен спотицања, а мрежа је остала нетакнута на девет утакмица. Милош Јосимов (40), са капитенском траку, одлично је дириговао бедемом испред годину дана млађег голмана Мирослава Јагодића, потврдивши да је класа неизбрисива у времену.

Лако је могло да се догоди и да Слога из Чонопље, са тренером Слободаном Бачићем, буде првопласирана, али током завршних 180 минута, уписала је два пораза. Губитак бодова у двобоју са Железничаром (1:2) био је први неуспех на домаћем терену. Никола Вемић, по многима играч са најбољим брзинским потенцијалом у лиги, уз голгетера Ненада Кудрића, донео је много радости навијачима, присутним у великом броју на утакмицама у Чонопљи. Алекса Матић био је пун погодак на средини терена, сходно квалитету и богатом искуству у клубовима вишег ранга.

ОФК Кикинда је сезону почела са Здравком Тривковићем на клупи, а последња три кола дириговао је помоћник Владимир Китановић. Рафал стрелаца против ОФК Бечеја 1918 (7:0), омогућио је епитет најефикаснијег тима, уз податак да су Кикинђани имали и највише ремија, чак седам. Откровење јесени је млади голман Јован Опарница, који је остао несавладан на шест мечева.

Инспирација голгетера Милоша Савановића, била је у директној вези са победама Нафтагаса, позиционираног међу водећом петорком. Искусни офанзивац, постигао је скоро половину голова свог тима и заслужено понео епитет водећег стрелца лиге.

Током друге половине јесени, пробудили су се фудбалери Железничара из Инђије. Рачунајући октобар и новембар, поражени су само од Радничког (1:2). Екипа тренера Владимира Ливаје, остала је непоражена против водећег Хајдука и најближег пратиоца Слободе, док је у гостима победила трећепласирану Слогу. Данило Живановић је имао континуитет добрих игара, пуно је значило искуство некадашњег интернационалца Срђана Димитрова, као и голови одличног Марка Радмана.

ОФК Врбас је дуго био на челу каравана, рушио је препреке све до пет кола пре краја, када је упао у резултатску кризу, манифестовану са четири пораза и бодом освојеним против Кабела – 0:0. На стадиону крај Шлајза, био је и добар одзив гледалаца, а најчешће су аплаудирали потезима везисте Огњена Абрамушића, који је показао да има потенцијал за више од српсколигашке позорнице.

Више се очекивало од Омладинца, млади састав имао је пуно осцилација, заблиставши током завршних 180 минута, победама у окршајима са Слогом и Кабелом (оба пута 3:1). Немања Ахчин, био је међу најбоље оцењеним првотимцима клуба из Нових Бановаца. У комшијском Подунавцу, тренер Бојан Стојковић, извукао је максимум од кадра којем су многи предвиђали пласман испод црвене линије. Добар утисак оставио је голман Давид Шефик (21), неколико пута непремостива препрека противничким нападачима.

РФК Нови Сад 1921 на почетку није могао да региструје играче, па је током уводна два кола, са омладинским снагама, поражен од Динама 1945 (1:3) и Војводине 1928 (0:6). Касније су “канаринци“ наизменично уписивали победе и поразе, при чему је за већу бодовну залиху недостајао бољи учинак у улози госта.
Зрењанинци су гледали ка врху, али променљиве игре одвеле су их у доњи део каравана. Панчевци су морали боље и сигурно је да нису задовољни јесењим билансом. Иза леђа Динама 1945, налази се Борац из Шајкаша, чији играчи су се тргли у финишу и са три узастопне победе подгрејали наду у спас. Војводина 1928 и ОФК Бечеј 1918 су у најтежој ситуацији, због једноцифреног броја освојених бодова.

М. Менићанин

САВАНОВИЋ СТРЕЛАЦ 10 ГОЛОВА

На листи стрелаца, издвојили су се Милош Савановић (Нафтагас), стрелац 10 голова, и Марко Радман (Железничар), са три рецке мање. Прате их Душан Влалукин (Борац), режисер шест погодака, Петар Чучак (Војводина 1928), Ненад Кудрић (Слога), Стефан Стевановић (Динамо 1945) и Димитрије Воларевић (РФК Нови Сад 1921), који су били прецизни пет пута.

КАБЕЛ ШЕСТ ПУТА 0:0

Чак шест мечева Кабела, окончано је резултатом 0:0, а кроз протокол Новосађана продефиловало је највише играча од свих клубова. Утисак је да некадашњи прволигаш није показао све из репертоара и да ће брисање минуса уследити на пролеће. Крај Штранда је уписана тек једна победа, против Радничког (1:0), за разлику од гостовања, где је остварен најбољи учинак.

СЕДАМ АУТОГОЛОВА

Од 271 постигнутог поготка, седам су аутоголови. Лопту су у мрежу свог тима спровели: Никола Дукић (РФК Нови Сад 1921), Александар Ивановић (Слога), Марко Павић (Кабел), Арсеније Петровић (Раднички), Марко Сердар (ОФК Врбас), Зоран Влаисављевић (ОФК Бечеј 1918) и Габријел Чижик (Војводина 1928).

СВАКИ БОД ДРАГОЦЕН: Саша Кнежевић (РФК Нови Сад 1921) и Иван Томац (Хајдук) ФОТО: Јелена Грлић